آلفا لیپوئیک اسید به درمان نوروپاتی در بیماران مبتلا به دیابت کمک می‌کند.

آلفا‌لیپوئیک‌اسید:

در بدن نقش‌های آنتی‌اکسیدانی و ضد التهابی دارد. آلفا‌لیپوئیک‌اسید باعث پیشگیری از آسیب‌های ناشی از افزایش سن بر پوست و سیستم عصبی شده و به درمان نوروپاتی در بیماران مبتلا به دیابت کمک می‌کند.

آلفالیپوئیک‌اسید (ALA) یک آنتی‌اکسیدان مشتق از اسید‌کاپریلیک است. این ماده در میتوکندری سنتز می‌شود و به‌عنوان یک کوفاکتور نقش اساسی دارد و به تجزیه مواد مغذی آنزیمی کمک می‌کند.  متشکل از یک گروه عملکردی دیتیول است که با کاهش فرم‌های اکسید شده دیگر آنتی‌اکسیدان‌ها، گونه‌های واکنش‌پذیر اکسیژن (ROS) را از بین می‌برد. ترکیب ارگانو سولفور در سال ۱۹۳۷ هنگامی کشف شد که دانشمندان نوعی باکتری را کشف کردند که از آب سیب‌زمینی برای تولید مثل استفاده می‌کند.

اخیراً به عنوان یک آنتی‌اکسیدان شهرت پیدا کرده است. دی هیدرولیپوات در شکل کاهش یافته خود واکنش نشان می‌دهد و ROS را خنثی می‌کند، مانند رادیکال‌های سوپراکسید‌، اکسیژن تک و رادیکال‌های هیدروکسیل. بنابراین، در چندین شرایط مرتبط با استرس اکسیداتیو مانند ایسکمی جریان خون مجدد یا آسیب تابش بسیار مفید است.

ثانیاً ، مطالعات بی‌شماری از نقش ALA در درمان نوروپاتی دیابتی به شدت پشتیبانی کرده‌اند. این کار را با تقویت گشاد‌شدن عروق وابسته به اندوتلیوم با واسطه اکسید‌نیتریک انجام می‌دهد، بنابراین گردش خون در بیماران مبتلا به پلی نوروپاتی دیابتی را بهبود می‌بخشد. بعلاوه، نشان داده شده است که ALA هنگام استفاده از آووکادو، دانه‌های سویا و تولید پروستاگلاندین E-2 را که سیتوکین اصلی در پاتوژنز التهاب است، مهار می‌کند.

همچنین، ALA دارای یک خاصیت عالی کلات آهن است. گروه‌های تیول موجود در ALA وظیفه کلات‌زدن آهن‌ها را بر عهده دارند. با افزایش سطح گلوتاتیون در داخل سلول‌ها، ALA و دی هیدرولیپوات سموم مختلف، به‌ویژه فلزات سمی را در بدن دفع می‌کنند. اسید‌لیپوئیک به طور ترجیحی به روی، سرب و مس متصل می‌شود. از طرف دیگر، دی‌هیدرولیپوات با Fe ، Zn ، Hg ،  Pb و Cu کمپلکس تشکیل می‌دهند.

تاکنون،ALA قوی‌ترین شواهد از اثر درمانی آن در نوروپاتی دیابتی و شرایط استرس اکسیداتیو دارد. هنوز هم نیاز به مطالعات بیشتر در مورد مزایای آن در سایر شرایط مانند HIV / AIDS ، بیماری کبدی و کاهش وزن وجود دارد. طبق FDA ، گزارش شده است که ALA ایمن و مثر است و موارد امیدوار کننده ای وجود دارد که می‌تواند در مطالعات آینده مورد بررسی قرار گیرد.

 

مدیریت:

ALA به صورت مکمل خوراکی و تزریق داخل وریدی در دسترس است. مطالعات فرض می‌کنند که خواص درمانی امیدوار کننده در چندین شرایط، از جمله دیابت نوع ۱ و ۲٫

خوراکی: داده‌ها نشان می‌دهد مکمل خوراکی روزانه ۳۰۰ میلی گرم ALA طی ۳ ماه به ترتیب بینایی عملکردی را در بیماران نوع ۱ و نوع ۲ حفظ و بهبود می‌بخشد.

تزریق داخل وریدی: این مطالعه شواهدی را برای درمان IV 600 میلی گرم روزانه در بهبود علائم نوروپاتیک مثبت و نقص نوروپاتیک نشان می‌دهد.

 

عوارض جانبی:

ALA یک مکمل ایمن و بدون هیچگونه تأثیر جانبی محسوب می‌شود. یک مطالعه از ایمنی دارویی که در آن یک فرد بالغ می‌تواند حداکثر ۲۴۰۰ میلی گرم مصرف کند بدون اینکه عارضه جانبی مضر داشته باشد، حمایت می‌کند. دوزهای بالای ALA توصیه نمی‌شود زیرا هیچ مزیت اضافی ندارد.

تاکنون، مطالعات کمی ایمنی مکمل ALA را در زنان باردار یا کودکان تجزیه و تحلیل کرده اند. بنابراین، به این جمعیت‌ها توصیه می‌شود که هنگام ارائه مصرف ALA، با ارائه دهندگان خدمات بهداشتی خود مشورت کنند.

 

موارد منع مصرف:

مطالعات بسیار کمی در مورد موارد منع مصرف ALA وجود داشت. اما، به دلیل اثرات سوverse ALA بر روی حیوانات و به‌دلیل اثرات فیزیولوژیکی ALA، در صورت داشتن شرایط زیر باید قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید:

بیماری کبد

مصرف مقادیر زیاد الکل

دیابتی (ALA باعث کاهش قند خون می شود)

یک اختلال تیروئید ، یا کمبود تیامین.

 

مسمومیت:

به طور کلی ALA به عنوان یک داروی بی‌خطر در نظر گرفته می‌شود. دوز روزانه ۲۰۰ تا ۲۴۰۰ میلی‌گرم در روز ALA بدون عوارض جانبی بی‌خطر تلقی می‌شود. با این‌حال‌، هیچ دوز ایمنی در کودکان گزارش نشده است.

 

 

برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید

آپوویتال (Apovital) یکی از بهترین برندهای مکمل غذایی آلمانی است که محصولاتش را با کیفیت بالا به مصرف کنندگانش در سراسر دنیا عرضه می کند.

کانال تلگرام

۹۸-۲۱-۷۵۹۴۸+

.