آیا آرژنین بر فشارخون افراد مبتلا به پیش دیابت دارای اضافه وزن موثر است؟

آرژنین  یکی از بیست اسید آمینه‌ٔ اصلی یاخته‌های زنده است که در بدن انسان نوعی اسید آمینه نیمه ضروری به شمار می‌رود. مقداری از آرژنین در بدن انسان متناسب با تقاضا از گلوتامین و سیترولین تولید می‌شود اما در عین حال مقادیر مورد نیازی نیز باید از طریق غذاهای پروتئینی تأمین شود؛ به همین دلیل در دسته آمینو اسیدهای نیمه ضروری طبقه‌بندی می‌شود. آرژنین در بدن به عنوان پیش ساز نیتریک اکسید عمل می‌کند و تأثیر بسیاری بر چرخه نیتریک اسید در بدن دارد. به نظر می‌رسد آرژنین برای کاهش و تحمل علائم بیماری آنژین و بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا به آن موثر باشد. مصرف خوراکی روزانه دست‌کم ۵ میلی‌گرم آرژنین یا دوزهای بالاتر آن به بهبود اختلال نعوظ در مردان کمک کرده و مصرف غذاهای دریایی حاوی آن نیز موجب اثربخشی بهتر آن می‌شود. همچنین شواهدی وجود دارد که مصرف آن می‌تواند باعث کاهش فشار خون در افراد دارای فشار خون بالا و نیز زنان مبتلا به پره‌اکلامپسی شود. تحقیقات نشان می دهد که مصرف ال-آرژنین از طریق خوراکی یا تزریق داخل وریدی تا ۸ هفته باعث افزایش جریان خون در افراد مبتلا به بیماری شریانی محیطی می شود.

آرژنین باعث خنثی شدن رادیکال های آزاد شده و با این عمل از روند تخریب پوست و اندام ها می کاهد و از طرفی دیگر باعث تقویت سیستم ایمنی و افزایش استقامت بدنی نیز می گردد.آرژنین در هنگام سرماخوردگی و یا در زمان هایی که تحت استرس هستید کمک زیادی به شما خواهد کرد.

فشار خون بالا به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می‌گردد. در دسته اول علت فشار خون بالا مشخص نمی‌باشد و به صورت اولیه ایجاد شده‌است. در فشار خون ثانویه افزایش فشار خون به دنبال یک بیماری دیگر اتفاق می‌افتد و آن بیماری را می‌توان به عنوان علت افزایش فشار خون در نظر گرفت که در صورت کنترل بیماری اصلی، پرفشاری خون نیز به صورت مناسب تری کنترل می‌گردد.

افرادی که مبتلا به فشار خون بالای اولیه هستند، ممکن است سال‌ها بدون علامت باشند و از بیماری خود اطلاعی نداشته باشند و زمانی متوجه بیماری خود می‌گردند که دچار علائم (مثل سردرد، تاری و اختلال دید، درد قفسه سینه، سرگیجه و تنگی نفس به هنگام فعالیت) می‌شوند که در واقع این علایم عوارض فشار خون بالاست، لذا تنها راهی که می‌توان در زمان مناسب به آن پی برد، اندازه‌گیری دوره‌ای و منظم فشار خون به وسیله دستگاه فشارسنج است.

فشار خون بالا در اغلب اوقات علامتی ندارد و بسیاری از مردم برای سالیان زیاد حتی بدون اینکه مطلع باشند مبتلا به این عارصه هستند. فشار خون بالا اگر درمان نشود باعث آسیب به سرخرگ ها و اندام های حیاتی بدن می شود به همین دلیل به آن قاتل خاموش می گویند.

در بیماران مبتلا به دیابت کاهش تولید اکسید نیتریک (NO) می تواند منجر به اختلال عملکرد آندوتلیال شود. ال – آرژنین پیش ساز اکسید نیتریک، به عنوان گشاد کننده عروق عمل می کند، که با این سازوکار می تواند موجب کاهش فشارخون شود. مکمل یاری با ال – آرژنین در این بیماران و در افراد مبتلا به فشارخون می تواند مفید باشد. ولی در افراد مبتلا به پیش دیابت هنوز مطالعه ای صورت نگرفته است. بنابراین پژوهش حاضر به منظور تعیین تاثیر مصرف مکمل یاری ال – آرژنین بر فشارخون سیستولی و دیاستولی در افراد مبتلا به پیش دیابت دارای اضافه وزن انجام شد.

افراد مورد بررسی در این مطالعه ۴۲ فرد مبتلا به پیش دیابت با نمایه توده بدن ۲۵ تا  ۲۹٫۹ کیلوگرم بر مترمربع بودند. افراد مذکور به طور تصادفی به دو گروه تقسیم شدند. گروه دریافت کننده مکمل ال – آرژنین روزانه ۳ گرم قرص ال – آرژنین و گروه دریافت کننده دارونما معادل آن قرص دارونما به مدت ۸ هفته دریافت نمودند. در ابتدا و انتهای دوره از هر دو گروه به صورت ناشتا نمونه گیری خون انجام شد و سطح ال – آرژنین سرم اندازه گیری شد. همچنین، در ابتدا و انتهای مطالعه فشار خون سیستولی و دیاستولی بیماران اندازه گیری شد.

۳۸ نفر مطالعه را به پایان رساندند. در انتهای مطالعه گروه دریافت کننده مکمل آرژنین در مقایسه با گروه دارونما میزان آرژنین سرم بالاتر (P<0.001) و میزان فشارخون سیستولی و دیاستولی پایین تری (P<0.005) داشتند.

مصرف روازنه مکمل ال – آرژنین به مدت دو ماه سبب افزایش سطح ال – آرژنین و کاهش فشارخون سیستولی و دیاستولی در افراد مبتلا به پیش دیابت می شود.

مکمل ماکاویت ام با داشتن ۱۶۰۰ میلی گرم آرژنین منجر به بهبود نعوظ شده.

 

هشدار مصرف:

 

مکمل ماکاویت ام با ۳-۴ ساعت فاصله زمانی از داروهای کاهنده‌ی فشار خون (مانند کاپتوپریل، انالاپریل، لوزارتان، والسارتان، دیلتیازم، آملودیپین، فورزماید و…) مصرف شود.

توصیه می‌شود ماکاویت ام با ۳-۴ ساعت فاصله زمانی از داروهایی که جریان خون به قلب را افزایش می‌دهند (نیتروگلیسرین، ایزوسوربایدها و…) مصرف شود.

این مکمل با ۳-۴ ساعت فاصله زمانی از داروی سیلدنافیل مصرف شود.

ماکاویت ام حداقل با ۲ ساعت فاصله‌ی زمانی از داروهای ضدافسردگی و داروهای رقیق‌کننده خون مصرف شود.

با مصرف مکمل‌های حاوی آرژینین، کاهش پتاسیم و افزایش نیتروژن اوره سرم در بیماران مبتلا به اختلالات کبدی یا کلیوی دیده می‌شود، به همین دلیل این بیماران قبل از مصرف ماکاویت ام با پزشک خود مشورت کنند.

مصرف مکمل ماکاویت ام در بیماران مبتلا به اختلالات تیروئیدی توصیه نمی‌شود.

مصرف ماکاویت ام در بیمارانی که سابقه سکته و یا حمله‌ قلبی دارند، جز با صلاح دید پزشک توصیه نمی‌شود.

 

برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید

آپوویتال (Apovital) یکی از بهترین برندهای مکمل غذایی آلمانی است که محصولاتش را با کیفیت بالا به مصرف کنندگانش در سراسر دنیا عرضه می کند.

کانال تلگرام

۹۸-۲۱-۷۵۹۴۸+

Hosted And Designed By PPAHost.org