آیا بیماران مبتلا به سلیاک دچار کمبود مس هستند؟

مس یک ماده معدنی است که برای حفظ سلامت ضروری می‌باشد. بدن شما برای انجام بسیاری از عملکردهای مهم در بدن، از جمله تولید انرژی، ساخت بافت‌های پیوندی و عروق خونی در بدن به مس نیاز دارد. همچنین مس به حفظ عملکرد سیستم عصبی و ایمنی کمک کرده و در رشد مغزی مشارکت می‌کند. تحقیقات جدید نشان می‌دهد سطوح بالای مس در خون یکی از عوامل پیشگیری از ابتلا به بیماری آلزایمر می‌باشد.

بیشتر مردم می‌توانند به میزان کافی مس دریافت کنند و کمبودی ندارند. اما بعضی از گروه‌ها در معرض خطر کمبود این ماده معدنی قرار دارند، از جمله:

 

بیماران مبتلا به سلیاک:

افراد مبتلا به سندروم منکز که یک اختلال ژنتیکی نادر است.

افرادی که دوزهای بالای مکمل زینک مصرف می‌کنند، چرا که با توانایی جذب مس تداخل پیدا کرده و باعث کمبود مس می‌شود.

کمبود این ماده معدنی باعث خستگی شدید، لکه‌های روشن روی پوست، سطح بالای کلسترول در خون و اختلال بافت‌های پیوندی که بر پوست و رباط‌ها تاثیر گذار است می‌شود. سایر نشانه‌های کمبود مس ضعف و شکنندگی استخوان‌ها، از دست دادن تعادل و هماهنگی و افزایش خطر ابتلا به عفونت است.

 

آیا مس می‌تواند خطرناک باشد؟

مس اگر بیش از حد مصرف شود می‌تواند خطرناک باشد. مصرف خیلی بالای این ماده معدنی باعث آسیب کبد، درد شکمی، کرامپ، تهوع، اسهال و استفراغ می‌شود. البته مسمومیت با مس در افراد سالم نادر است. اما در افراد مبتلا به بیماری ویلسون که یک بیماری ژنتیکی نادر است دیده می‌شود.

 

مس در بسیاری از مواد غذایی وجود دارد که در ادامه به بهترین منابع غذایی این ماده معدنی را اشاره می‌کنیم:

صدف، جگر گاو و گوشت بوقلمون در میان منابع حیوانی سرشار از مس هستند. همچنین جگر گاو، سیب زمینی، بادام هندی، غلات کامل و شکلات تلخ منابع مس هستند.

در میان منابع گیاهی مغزها (به ویژه بادام هندی) دانه‌ها (کنجد و مغز آفتابگردان)، غلات کامل و سبوس گندم منابع خوب مس به شمار می‌روند.

همچنین شکلات تلخ، سیب زمینی، قارچ، آووکادو، نخود فرنگی و توفو محتوی مس هستند.

در میان منابع گیاهی، سیب زمینی پخته، قارچ، مغزها (به ویژه بادام هندی)، دانه‌هایی همچون دانه کنجد و مغز آفتابگردان، غلات کامل و سبوس گندم و انجیر خشک منابع خوب مس به شمار می‌روند.

خبر خوب اینکه شکلات تلخ نیز سرشار از مس است، اما در مصرف آن زیاده روی نکنید! شما می‌توانید با مصرف متعادل شکلات تلخ مقادیری از مس روانه مورد نیاز خود را تامین کنید.

حفظ متابولیسم طبیعی انرژی، حفظ عملکرد سیستم عصبی و ایمنی و حفظ عملکرد بافت پیوندی می‌شود.

 

مکمل‌های غذایی و مس:

مس در بسیاری از مکمل‌های مولتی ویتامین مینرال و سایر مکمل‌ها وجود دارد. همچنین مکمل مس به تنهایی نیز موجود است. مس به فرم‌های مختلفی در مکمل‌ها وجود دارد که به نظر نمی‌رسد هیچیک از انواع آن بر دیگری برتری داشته باشد.

 

منابع:

https://ods.od.nih.gov/factsheets/Copper-HealthProfessional/

https://ods.od.nih.gov/factsheets/Copper-Consumer/

 

برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید

آپوویتال (Apovital) یکی از بهترین برندهای مکمل غذایی آلمانی است که محصولاتش را با کیفیت بالا به مصرف کنندگانش در سراسر دنیا عرضه می کند.

کانال تلگرام

۹۸-۲۱-۷۵۹۴۸+

Hosted And Designed By PPAHost.org